Webové komponenty

Úvodný blok pre webové sídla

Pri tvorbe novej webovej stránky je okrem povinnej hlavičky pre webové sídla a pätičky s feedback barom povinný aj tento úvodný blok.

Obsah:

Z čoho sa skladá úvodný blok?

Skladá sa z:

  1. nadpisu,
  2. krátkeho textu,
  3. dominantného vyhľadávacieho poľa so šírkou ⅔ obrazovky v prípade desktopu a celou šírkou obrazovky v prípade mobilných zariadení,
  4. skratky k často vyhľadávaným výrazom pod vyhľadávacím poľom,
  5. populárneho obsahu.

Úvodný blok domovskej stránky

Úvodný blok domovskej stránky slúži ako jedna z foriem navigácie používateľa po webovom sídle. Nadpis a podnadpis slúžia na intuitívne uistenie používateľa, že sa naozaj nachádza na webovom sídle vašej inštitúcie. Podnadpis môžete využiť aj ako odkaz na podstránku s detailnejšími informáciami o vašej inštitúcii (v hlavnom menu je zbytočný). Dominantnou a nevyhnutnou súčasťou úvodného bloku domovskej stránky je vyhľadávacie pole. Doplnkom k vyhľadávaciemu poľu je pole s piatimi najčastejšie hľadanými výrazmi či frázami, ktoré by sa malo aktualizovať automaticky (toto nastavenie si však musíte zabezpečiť pri implementácii tohto vzoru).

Vitajte na MIRRI SR

Dozvedieť sa viac o ministerstve.

Úvodný blok podstránky

Webová stránka môže slúžiť na komunikáciu viacerých dôležitých tém, na základe čoho môže byť webová stránka aj štruktúrovaná. Niektorá z tém môže zahŕňať dostatok obsahu na to, aby "dostala" vlastnú podstránku. Úvodný blok podstránky by mal byť úvodom všetkých, tematicky ladených podstránok. Taktiež slúži ako jedna z foriem navigácie používateľa. Narozdiel od domovskej stránky, úvodný blok podstránky neobsahuje vyhľadávacie pole. Obsahuje však nadpis, podnadpis a komponent populárny obsah.

Populárny obsah v úvodnom bloku

Súčasťou úvodného bloku je komponent zvýrazňujúci populárny obsah. Komponent populárny obsah sa skladá z nadpisu a piatich textových odkazov na najnavštevovanejšie podstránky vášho webu. Populárny obsah odporúčame taktiež nastaviť na automatickú aktualizáciu na základe webovej analytiky.

Komponent populárny obsah má tri základné variácie pozadia: bez pozadia, so šedým a s modrým pozadím.

Vitajte na MIRRI SR

Dozvedieť sa viac o ministerstve.

Úvodný blok bez návrhov vyhľadávania

Vitajte na MIRRI SR

Dozvedieť sa viac o ministerstve.

Rozšírené príklady pre úvodný blok